Téměř každý malý kluk alespoň na chvíli zatoužil být astronautem. Ve skutečnosti je tato práce jedna z nejriskantnějších vůbec. Snad pokaždé, když se astronaut vydává na svou cestu, se pro všechny případy rozloučí se svou rodinou.
Koncem 20. století proběhlo několik úspěšných misí do vesmíru, našly se ale bohužel i takové, které skončily tragicky. Jednou z nich je cesta raketoplánu Challenger, která se v roce 1986 kvůli závadě nedostala do cíle a všech sedm členů posádky zahynulo. Jedná se o největší tragédii v historii vesmírných letů, kterou otřesení lidé sledovali v přímém přenosu.
Do vesmíru se vydávali nejen muži, ale i ženy. Posádku tvořili velitel Francis R. Scobee, pilot Michael J. Smith, specialisté mise Ellison S. Onizuka, Judith A. Resniková, Ronald E. McNair a specialista užitečného zatížení Gregory B. Jarvis. Posledním členem byla učitelka S. Christa McAuliffeová, která byla vybrána jako jediná z 10 000 civilistů, kteří se dobrovolně hlásili.
Raketoplán vydržel v atmosféře přes minutu, lidé sledovali explozi na obloze
Raketoplán vydržel v atmosféře pouhých 73 sekund. Z posledních slov členů posádky doslova mrazí, protože až do poslední chvíle netušili, co je čeká. Podle informací, které zveřejnila NASA, byla posádka v dobré náladě a vyprávěla si vtipy, zároveň však diskutovali o technických záležitostech, které průběžně kontrolovali. „Jdeme na to. Jdeme na to!“ zvolal například při startu pilot Smith. „Vypadá to, že tu dneska hodně fouká,“ dodal později. Člen posádky mu odpověděl: „Jo, je tu trochu špatně vidět z okna.“
Some of the last footage of the Apollo 1 astronauts shortly before they tragically perished after a fire broke out and engulfed the capsule. pic.twitter.com/X5ljWVKQ6e
— Morbid Knowledge (@Morbidful) April 23, 2024
Jakmile raketoplán dosáhl výšky 35 000 stop, pilot s velitelem opět kontrolovali, jestli je všechno v pořádku. „Rozumím, jděte nahoru s plynem,“ řekl Scobee. Jenže v tu chvíli se něco pokazilo a pilot pochopil, že je něco špatně. „Uf,“ řekl. To bylo poslední slovo, které bylo zaznamenáno. Poté NASA ztratila s týmem spojení. Pak už jen lidé po celém světě sledovali, jak raketoplán na obloze explodoval.
Zdroj: Autorský text, redakce Reponse, NASA, Scoop Up Worthy; Náhledová fotografie: Space Shuttle Challenger – NASA/Unsplash